Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

Szkolenie zawodowe stacjonarnie – w 102. Rocznicę powstania SW

3W dniu 8 lutego 2021 roku w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach rozpoczęły się pierwsze w tym roku zajęcia stacjonarne.

To szczególna data dziś bowiem świętujemy 102. Rocznicę powstania naszej formacji. W zajęciach bierze udział sześćdziesięciu słuchaczy szkolenia zawodowego na pierwszy stopień w korpusie podoficerów SW. Jest to pierwsza grupa funkcjonariuszy, którzy w liczbie stu dwudziestu rozpoczęli naukę w dniu 11 stycznia br. w trybie zdalnym.

Przypomnijmy, że szkolenie niniejsze realizowane jest w nowej formule tzw. szkolenia hybrydowego. Obecna sytuacja związana z pandemią sprawiła, że Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach dostosował szkolenie do aktualnej specyfiki i istniejących warunków. W trakcie szkolenia wykorzystywane jest zaplecze teleinformatyczne ośrodka, a także możliwości jednostek penitencjarnych w tym zakresie. Część zajęć teoretycznych odbywała się w styczniu poprzez wideokonferencje. Natomiast teraz nadszedł czas na zajęcia praktyczne, które odbywają się już na miejscu w siedzibie COSSW w Kulach oraz naszego Oddziału Zamiejscowego w Sulejowie. W ten sposób można zapewnić ciągłość przygotowania nowych funkcjonariuszy do zadań czekających ich w Służbie Więziennej.

Warto zauważyć, że szkolenie w tym trybie nie byłoby możliwe, gdyby nie to, że w dniu 27 listopada 2020 roku Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński podpisał Instrukcję Nr 11/2020 w sprawie wprowadzenia czasowych rozwiązań w zakresie umożliwienia przeprowadzania dla specjalizacji ochronnej szkolenia zawodowego w korpusie podoficerskim funkcjonariuszy Służby Więziennej na terenie jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, w których pełnią służbę oraz w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, w Oddziale Zamiejscowym w Sulejowie oraz w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Suchej.

Dzięki temu zapewnione zostało bezpieczeństwo funkcjonariuszy SW. Z drugiej strony dzięki nowym rozwiązaniom możliwy jest stały cykl szkolenia, tak aby funkcjonariusze nabywali umiejętności konieczne do pełnienia służby. W ten sposób zapewniony jest prawidłowy tok służby i nie występuje sytuacja, w której do pełnienia służby nie są dopuszczeni funkcjonariusze ponieważ brakuje im potrzebnego przeszkolenia. Program szkolenia zawodowego opiera się na połączeniu zajęć prowadzonych zdalnie z elementami szkolenia przeprowadzanymi stacjonarnie w ośrodku.

Cieszymy się, że nareszcie po wielu miesiącach nauki zdalnej ośrodek zatętnił życiem. Życzymy wszystkim wytrwałości i sukcesów podczas egzaminów.

1  2

4


tekst i zdjęcia: mjr Paulina Ryś-Gonera