Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

ŻYJ ZDROWO!

228 listopada br. w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach zainaugurowano Forum Profilaktyki Społecznej.
Od kwietnia 2012 r. realizowano w Kulach projekt pod nazwą ,,Wszechnica Profilaktyki Społecznej’’. Jej celem było przestrzeganie młodych ludzi przed czyhającymi na nich uzależnieniami i nałogami. Forum Profilaktyki Społecznej jest kontynuacją poprzedniego przedsięwzięcia. Autorzy projektu chcą nadal uwrażliwiać i przestrzegać przed różnymi patologiami. Ale chcą też prezentować dobre wzorce zachowania, wskazywać młodym ludziom, jak unikać zagrożeń i im przeciwdziałać.
Hasłem pierwszej edycji Forum było ,,Żyj zdrowo!’’. Wszyscy znamy fraszkę Mistrza Kochanowskiego zaczynającą się od słów: ,,Szlachetne zdrowie...’’ . Do czasów współczesnych dopasowała ją Pani ppor. Iwona Kotynia, wykładowca ośrodka, rozpoczynając zajęcia Forum. ,,Ile kosztujesz, jak się zepsujesz’’ – tak sparafrazowała fraszkę, przedstawiając zebranym temat Forum. Aby nasze zdrowie kosztowało nas jak najmniej, trzeba naprawdę niewiele. Jak się zdrowo odżywiać, jak dbać o nasze zdrowie, o tym mówili specjaliści zaproszeni na zajęcia Forum.
Monika Wiktor, lekarz psychiatra, psychoterapeuta, przedstawiła zaburzenia odżywiania. Okazuje się, że temat to wstydliwy, ludzie cierpiący na takie zaburzenia wstydzą się prosić o pomoc, próbują sami uporać się z problemem. Na przykładzie anoreksji i bulimii, w sposób obrazowy i przemawiający do wyobraźni młodych ludzi, omówiła zagrożenia wynikające z zaburzeń odżywiania. Trzeba siebie polubić, takim, jakim się jest, ze swoimi wadami, trzeba przyznać się przed sobą, że potrzebujemy pomocy – mówiła Monika. Osoby chorujące nie lubią swojego ciała, a trzeba go polubić. Jeśli nie możemy się z nim dogadać, wtedy potrzebny jest terapeuta i nie wstydźmy się prosić go o pomoc – tak zakończyła Monika. Współprowadząca zajęcia, Pani kpt. Paulina Ryś-Gonera zaapelowała, aby reagować, gdy u znajomych widzimy objawy bulimii lub anoreksji – pomóżmy im, aby nie było za późno, bo sami nie pokonają choroby.
grzechach powszednich naszego odżywiania mówiła Pani Karolina Górnik-Horn, specjalista z zakresu dietetyki i sposobów odżywiania z ,,Centrum Dietetyki i Żywienia’’ w Częstochowie. Brak śniadania, tego podstawowego i najważniejszego posiłku po przebudzeniu, nadmierne używanie soli (Polacy trzykrotnie przekraczają europejską normę spożywania soli!), nadmiar cukru - to najczęściej popełniane błędy żywieniowe. Jedzmy częściej ale mniej, nie używajmy suplementów, bo nie ma cudownych środków na odchudzanie, pijmy dużo wody, tej niegazowanej, równomiernie w ciągu dnia, a nie tylko wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, spożywajmy białko w produktach naturalnych – tak radziła Pani dietetyk. A nade wszystko, nauczmy się prawidłowych nawyków żywieniowych – podsumowała.
ludzie z upodobaniem sięgają po wszelkiego rodzaju napoje energetyzujące, tak zwane ,,energetyki’’. O ich szkodliwym działaniu mówiła Pani Renata Macherzyńska, pielęgniarka Medycyny Pracy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach. To, że napoje te są ogólnodostępne i wyglądają nieszkodliwie, nie oznacza, że ich spożywanie jest całkowicie bezpieczne – przestrzegała. Okazuje się, że w Danii czy Norwegii sprzedawanie tych napojów osobom poniżej 18. roku życia jest zakazane. Mogą wywoływać bardzo poważne skutki uboczne, a to: nadmierne pobudzenie, drżenie rąk, dolegliwości żołądkowe, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, drgawki, bezsenność, a nawet zawał serca.
Podsumowaniem zajęć Forum był występ Teatru Edukacji i Profilaktyki ,,Maska’’ z Krakowa. Aktorzy zaprezentowali spektakl ,,Twój brzuch boli znajomo’’. W humorystyczny sposób przedstawili zgubne skutki wszelkich używek, śmieciowego jedzenia i braku aktywności fizycznej. A że był to spektakl interaktywny, do udziału aktorzy włączyli uczestniczącą w zajęciach młodzież, to i zapewne przesłanie widowiska młodzi ludzie zapamiętają. Zero papierosów, zero narkotyków, zero alkoholu i śmieciowego jedzenia, a sto procent ruchu i ćwiczeń fizycznych – taką deklarację na zakończenie złożyła główna bohaterka przedstawienia, która wcześniej od tych używek nie stroniła.
Miejmy nadzieję, że i młodzi uczestnicy Forum Profilaktyki Społecznej o tym przesłaniu pamiętać będą... A na zaproszenie organizatorów, w zajęciach pierwszej edycji Forum brała udział młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego z Kłobucka, Gimnazjum z Zawad i Działoszyna, wychowankowie Domu Dziecka w Kłobucku, i oczywiście, słuchacze szkolenia zawodowego dla podoficerów.
,,Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz... Tam człowiek prawie widzi na jawie I sam to powie,
Że nic nad zdrowie Ani lepszego, Ani droższego...” I nie mylił się przed wiekami Mistrz Kochanowski! Bo te słowa są ponadczasowe, jak i motto pierwszej edycji Forum Profilaktyki Społecznej.
Zatem, i my wszyscy, żyjmy zdrowo!


tekst: Grzegorz Walkiewicz
foto: Krzysztof Lipka