Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

Jubileuszowa Promocja w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach

jubileuszowa promocja w ossw w kulach 20140606 1004877085Promocja w dniu 5 czerwca 2014 r. w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach miała charakter szczególnie uroczysty. Była to bowiem dwudziesta piąta promocja w dziejach Ośrodka. A odbyła się dzień po uroczystościach związanych z dwudziestą piątą rocznicą czerwcowych wyborów 1989 roku. O tym wydarzeniu sprzed ćwierćwiecza, przypomniał Komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach ppłk Jerzy Cyrulik, witając wszystkich uczestników.
Zgodnie z tradycją, letnią Promocję Podoficerską poprzedza uroczystość nadania pierwszego stopnia oficerskiego funkcjonariuszom Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, którzy w tym roku ukończyli szkolenie zawodowe dla oficerów SW.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Jacek Kitliński na stopień podporucznika Służby Więziennej mianował mł. chor. Krzysztofa Pasiekę, dowódcę kompanii działu szkolenia, kadr i spraw socjalnych. Zgodnie z odwiecznym zwyczajem, dotknięcie szablą oznaczało wstąpienie do korpusu oficerów.
Pierwszy stopień podoficerski SW otrzymało 101 absolwentów.
Wszyscy, którzy przystąpili do sesji egzaminacyjnej, uzyskali pozytywne oceny. Stopień kaprala SW nadawali podległym sobie funkcjonariuszom obecni na uroczystości Dyrektorzy Okręgowi SW. W zastępstwie nieobecnych dyrektorów, w ich imieniu stopień nadał Komendant OSSW w Kulach ppłk Jerzy Cyrulik.
Prymusem szkolenia została kpr. Magdalena Banasik-Gomoluch z Zakładu Karnego w Lublińcu, jedna z trzech pań uczestniczących w szkoleniu. Drugą lokatę zajął kpr. Grzegorz Fijak z Aresztu Śledczego w Prudniku. Dwa równorzędne trzecie miejsca w nauce uzyskali kpr. Kamil Fabjan z Zakładu Karnego w Kluczborku i kpr. Łukasz Patycki z Zakładu Karnego w Głubczycach. Funkcjonariusze ci otrzymali nagrody pieniężne i książkowe. Ponadto, Komendant OSSW w Kulach udzielił wyróżnień 29 słuchaczom.
Obecny na Promocji Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pan Stanisław Chmielewski pogratulował promowanym otrzymanych stopni. Zwrócił uwagę na wysokie oceny Służby Więziennej i jej przemiany po roku 1989.
List z gratulacjami od Pana profesora Jerzego Buzka odczytała Pani Iwona Sadek, jego sekretarz.
Komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach ppłk Jerzy Cyrulik gratulował ukończenia szkolenia i dobrych ocen końcowych. Zwrócił także uwagę na duże zaangażowanie absolwentów w życie społeczne Ośrodka. Słuchacze włączyli się w akcję honorowego krwiodawstwa i organizację Dnia Dziecka w Kulach. Po raz kolejny słuchacze szkolenia dla podoficerów SW zdobyli się na piękną inicjatywę, przygotowując prezenty dla wychowanków Domu Dziecka w Kłobucku. Zwrócił też uwagę na obywatelską postawę dwóch słuchaczy szkolenia - kpr. Andrzeja Majewskiego z AŚ w Gliwicach i kpr. Łukasza Zabora z ZK w Sierakowie Śląskim, którzy będąc na przepustce w przeddzień Promocji, udzielili profesjonalnie pierwszej pomocy przedmedycznej osobie tego potrzebującej. Wezwali karetkę pogotowia ratunkowego i kontynuowali pomoc do jej przybycia.
Promocję zakończył występ Orkiestry Dętej działającej przy Domu Kultury w Strzebiniu, która zapewniła oprawę muzyczną uroczystości.
Oprócz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pana Stanisław Chmielewskiego i Zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk. Jacka Kitlińskiego, w Promocji uczestniczył także Zastępca Dyrektora Biura Ochrony i Spraw Obronnych Centralnego Zarządu Służby Więziennej mjr Zbigniew Gospodarowicz, Dyrektorzy Okręgowi SW, dyrektorzy pobliskich jednostek penitencjarnych, reprezentanci zaprzyjaźnionych służb mundurowych, przedstawiciele władz lokalnych.
Jak zwykle, Promocję obserwowali członkowie rodzin absolwentów, ich przyjaciele i znajomi. Dzięki narracji lektora, który zapowiadał i wyjaśniał kolejne elementy uroczystości, przebieg Promocji był dla nich zrozumiały.
A po Promocji, jej uczestnicy mogli obejrzeć rocznicową wystawę wydawnictw konspiracyjnych z lat osiemdziesiątych. Autentyczne biuletyny, ulotki, periodyki przybliżyły klimat tamtych dni. ,,Paryska kultura’’, ,,Mały konspirator’’, podziemny ,,Tygodnik Mazowsze’’ to w tamtych latach ,,bibuła’’, za której kolportowanie, a nawet posiadanie groziły sankcje karne. Teraz to znakomita lekcja historii dla tych, którzy ją znają z opowiadań starszych. Dla tych, którzy tamte lata pamiętają, to przyczynek do zadumy i refleksji nad minionym czasem, nad naszą trudną, krętą, a niejednokrotnie jakże bolesną historią. Historią sprzed ponad dwudziestu pięciu lat…

tekst: Grzegorz Walkiewicz
foto: Krzysztof Lipka