Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

Wystawa „Auschwitz – Miejsce Pamięci”

20220131 081838W dniu 27 stycznia 2022 r. minęła 77. rocznica wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Auschwitz.

Z tej okazji w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach zaprezentowano wystawę pt.: „Auschwitz – Miejsce Pamięci”

Do momentu wyzwolenia obozu, w Auschwitz zamordowano około 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej  232 tys. dzieci. W styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700 z nich. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem zagłady i okrucieństw II wojny światowej. Prawdziwa i dokładna liczba pomordowanych tam ofiar nazizmu nigdy pewnie nie zostanie poznana. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Słuchacze szkolenia zawodowego na pierwszy stopień w korpusie chorążych SW oraz funkcjonariusze i pracownicy Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach mieli możliwość uczestniczenia w lekcji historii, w ramach której obejrzeli wystawę przygotowaną przez Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Wystawa została udostępniona do obejrzenia w Ośrodku w ramach fakultatywnych zajęć patriotyczno-historycznych.

To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w COSSW w Kulach. W zeszłym roku do Ośrodka zawitała inna wystawa obrazująca tę zbrodnię i tragedię zatytułowana „Doświadczenie Auschwitz w sztuce byłych więźniów”.

Zwiedzającym zaprezentowano serię plansz obrazujących codzienność i cierpienie więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Wystawa oddaje traumatyczne chwile: przybycie więźniów do obozu, przemianę w więźnia, katastrofalne warunki bytowe, udręczenie podczas wielogodzinnych apeli, liczne kary i egzekucje, wycieńczającą pracę oraz masową zagładę. W sposób niezwykle sugestywny ukazane jest miejsce gdzie dokonała się tak wielka tragedia ludzkości. Obejrzenie wystawy pozwala uświadomić nam do czego może doprowadzić antysemityzm, nietolerancja i pogarda dla drugiego człowieka. W dzisiejszych czasach, w których wzmacnia się nieufność i znieczulica względem potrzebujących, gdy nie potrafimy reagować na szerzące się zło tym bardziej nie możemy zapomnieć o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat.

Jak czytamy z opracowania wystawy: „Dla Polaków Auschwitz stał się symbolem hekatomby narodowej już w czasach okupacji. Tuż po wyzwoleniu teren obozu stał się celem pielgrzymek tysięcy ludzi pragnących oddać hołd ofiarom i zobaczyć miejsce, które w trakcie okupacji budziło grozę.”

tekst i zdjęcia: mjr Paulina Ryś-Gonera