Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

I Międzynarodowy Turniej Służb Penitencjarnych w Piłce Siatkowej

i midzynarodowy turniej sub penitencjarnych w pice siatkowej 2 2 20120918 1195801379W dniach 11 – 14 września 2012 r. w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach odbywał się I Międzynarodowy Turniej Służb Penitencjarnych w Piłce Siatkowej. Jego organizatorami byli: Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski, Przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Wiesław Żurawski oraz Komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach mjr Jerzy Cyrulik. Pierwotnie miał to być Mini Turniej siatkówki o Puchar Komendanta OSSW w Kulach, a uczestniczyć w nim miały reprezentacje ościennych Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej. Pomysł zyskał poparcie Biura Kadr i Szkolenia Centralnego Zarządu Służby Więziennej oraz Rady ds. Sportu przy Dyrektorze Generalnym SW,  które zaproponowało zorganizowanie turnieju z udziałem reprezentacji zagranicznych służb penitencjarnych.
Inicjatywę wsparł Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Rozesłano zaproszenia do krajów europejskich, z którymi współpracuje polska Służba Więzienna. Na zaproszenie odpowiedzieli więziennicy z Republiki Estonii, Rumunii i Ukrainy, potwierdzając udział w Turnieju. Zdecydowano, iż stronę polską reprezentować będzie aktualny Mistrz Służby Więziennej, drużyna Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie oraz wicemistrz, drużyna OISW w Opolu. I w ten sposób Kule stały się międzynarodową areną zmagań siatkarzy-więzienników.
Nim jednak zagraniczni uczestnicy Turnieju przystąpili do sportowej rywalizacji, odwiedzili Areszt Śledczy w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zapoznali się z jego architekturą i organizacją służby.
Podczas ceremonii otwarcia Turnieju, Komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach mjr Jerzy Cyrulik przedstawił genezę turnieju i podziękował uczestnikom za przyjęcie zaproszenia.
A po uroczystym otwarciu zawodów, na parkiet wyszli zawodnicy i rozpoczęły się sportowe emocje. Turniej rozgrywano systemem ,,każdy z każdym’’, do dwóch wygranych setów. Obsadę sędziowską tworzyli,     a jakże, funkcjonariusze Służby Więziennej: kpt. Barbara Kijowska z Aresztu Śledczego w Szczecinie, kpt. Jerzy Żurek z Zakładu Karnego w Koronowie oraz szer. Tomasz Gajda z Zakładu Karnego w Nowogardzie, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia sędziowskie. A że sędziowali bezbłędnie, żadnych protestów i kwestionowania decyzji arbitrów nie było. Okazuje się zatem, że nasi funkcjonariusze legitymują się różnorodnymi umiejętnościami i uprawnieniami, które przydają się nie tylko w codziennej służbie!
Wszystkie mecze toczyły się w prawdziwie sportowej atmosferze, w duchu fair play. Zawodnicy, którzy popełniali błędy, a mogły one decydować o rozstrzygnięciach sędziów, skrupulatnie się do nich przyznawali. W bratobójczej walce nie udał się rewanż wicemistrzowi Służby Więziennej, drużynie z OISW w Opolu, za finał ubiegłorocznych Mistrzostw. W wyrównanym, trzysetowym pojedynku, aktualny Mistrz, drużyna z OISW w Lublinie ponownie pokonała reprezentację Opola.
Nikt nie szczędził sił, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Została nim reprezentacja Ukrainy, która wygrała wszystkie mecze. Drugie miejsce zajęła drużyna OISW w Lublinie. I nie z powodu powszechnie znanej, polskiej gościnności ustąpiła miejsca reprezentantom Ukrainy, ale w bezpośredniej walce musiała uznać wyższość ukraińskich kolegów. Trzecią lokatę uzyskała reprezentacja OISW w Opolu. Czwarte miejsce przypadło drużynie Rumunii. Piąte miejsce zajęła reprezentacja Estonii.
Najlepszymi zawodnikami Turnieju zostali: Andrej Najda z Ukrainy - rozgrywający, Nazar Stańko z Ukrainy  – atakujący, Piotr  Maj z OISW w Lublinie – przyjmujący. Nagrodę dla najwszechstronniejszego zawodnika otrzymał Andrej Hanithewysch z Ukrainy.
A po ostatnim gwizdku sędziów, gdy opadły sportowe emocje, wszyscy spotkali się na ceremonii zakończenia Turnieju. Otworzył ją Komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach mjr Jerzy Cyrulik. W imieniu organizatorów przywitał wszystkie reprezentacje uczestniczące w Turnieju oraz zaproszonych gości. Dyrektora Generalnego Służby Więziennej reprezentował Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Centralnego Zarządu Służby Więziennej płk Wiktor Głowiak. W uroczystości zakończenia uczestniczyli: Przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Wiesław Żurawski, Zastępca Przewodniczącego Krzysztof Frątczak, Dyrektorzy Okręgowi Służby Więziennej w Katowicach płk Mirosław Gawron i w Lublinie mjr Włodzimierz Głuch, członkowie Rady Sportu i Turystyki przy Dyrektorze Generalnym SW kpt. Elżbieta Sapieżyńska, ppor. Tomasz Szewczak, st. sierż. sztab. Jarosław Ćmiel, płk w st. spocz. Jerzy Powroźnik, a także przedstawiciele Rady Sportu i Turystyki przy Dyrektorze Okręgowym SW w Katowicach ppłk w st. spocz. Andrzej Stradowski i kpt. Krzysztof Gizak. W ceremonii uczestniczyli również Przewodniczący Krajowego Związku Emerytów i Rencistów SW płk w st. spocz. Janusz Kwiecień oraz przedstawiciele Firmy ,,Mentor’’ , sponsora Turnieju, Radosław Mielczarek i Łukasz Hafka.
Płk Wiktor Głowiak podziękował wszystkim uczestnikom Turnieju za przyjęcie zaproszenia, a Komendantowi OSSW w Kulach i kadrze Ośrodka za przygotowanie i organizację przedsięwzięcia. Wyraził także przekonanie, że odbędą się następne Turnieje, z udziałem większej liczby uczestników. Bez względu na miejsce uzyskane w sportowej rywalizacji, zwycięzcami były wszystkie drużyny uczestniczące w Turnieju i wszystkie drużyny otrzymały okolicznościowe puchary, dyplomy i statuetki. Nagrody ufundował Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA i Firma ,,Mentor’’ z Torunia. Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali okolicznościowe plakietki i koszulki sportowe.
Formułę zamykającą Turniej wygłosił w imieniu organizatorów Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW Wiesław Żurawski.
A po uroczystości zakończenia Turnieju wszyscy jego uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku. Zawiązywały się przyjaźnie, wymieniano adresy, a bariera językowa nie była przeszkodą, bo wszyscy świetnie się rozumieli. I choć pogoda nie dopisała, to atmosfera była gorąca.
I Międzynarodowy Turniej Służb Penitencjarnych w Piłce Siatkowej stał się już historią. Był okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów, nie tylko oficjalnych, ale i tych koleżeńskich. Bo w dobie jednoczącej się Europy, warto mieć przyjaciół za granicą…

tekst: Grzegorz Walkiewicz
foto: Krzysztof Lipka