Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

Żonkilowe Słońce zaświeciło w Kulach

festyn rodzinny 20120426 1351233848W minioną niedzielę, 22 kwietnia 2012 r., Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach zaroił się od gości. Mieszkańcy okolicznych miejscowości, i nie tylko, przybyli na Wiosenny Festyn Rodzinny, który wieńczył akcję Żonkilowych Pól Nadziei.
„Pola Nadziei" to program, którego celem jest szerzenie idei hospicyjnej w społecznościach lokalnych. Międzynarodowym symbolem programu są żonkile, które przypominają nam o osobach cierpiących, niepełnosprawnych, oczekujących pomocy i opieki. Akcja sadzenia żonkili ma charakter symboliczny. Jej celem jest integracja osób, chcących włączyć się w dzieło pomocy hospicjom. W Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach cebulki żonkili sadzili jesienią ubiegłego roku słuchacze szkolenia, funkcjonariusze i pracownicy zatrudnieni w Ośrodku. A Wiosenny Festyn Rodzinny był podsumowaniem tej edycji Żonkilowych Pól Nadziei.
Organizatorzy Festynu przygotowali wiele atrakcji. Najmłodsi uczestniczyli w konkursie plastycznym, a dzięki sponsorom, wszyscy mali plastycy otrzymali słodkie nagrody. Także dla nich przygotowano Bajkowe Kino. Nieco starsi sprawdzali swoje umiejętności na strzelnicy sportowej. Okazało się jednak, że także tatusiowie próbowali swoich sił w konkurencji ze swoimi pociechami. Dla wszystkich dostępny był basen i sauna. Jak to na festynach bywa, nie zabrakło straganów z balonikami i zabawkami, cukrowej waty, karuzeli i ,,dmuchańców’’. Każdy z uczestników Festynu znalazł coś dla siebie. Liczną widownię zgromadził pokaz aikido. Przygotował go były wykładowca samoobrony w Ośrodku Szkolenia SW w Kulach Krzysztof Radziejowski. Mimo, że jest już emerytem, czynnie wspiera wszelkie akcje charytatywne. Wraz ze swoimi przyjaciółmi, instruktorami aikido,  przygotował pokaz tej sztuki walki. W trakcie pokazu sam także prezentował swoje umiejętności.
A później rozpoczął się Słoneczny Koncert. Słoneczny, bo Żonkilowe Pole Nadziei w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach ma kształt słońca, które pomimo przeciwności losu, cierpienia i trudnych chwil, pozwala nam zachować nadzieję i przypomina słowa Jana Kochanowskiego: ,,Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje: bo nie już słońce ostatnie zachodzi, a po złej chwili piękny dzień przychodzi.’’  
Wszystkich uczestników i zgromadzonych gości przywitał Komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach mjr Jerzy Cyrulik. Swoją obecnością wsparli szczytny cel Festynu i Koncertu liczni przedstawiciele lokalnych władz, ze Starostą Kłobuckim Panem Romanem Minkiną i Wójtem Gminy Popów Panem Bolesławem Świtałą na czele. Zaproszenie na Festyn przyjął także Pan Rafał Drab – Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn. Przybyli także przedstawiciele najważniejszych instytucji Powiatu Kłobuckiego i powiatów ościennych. Gościem Festynu była Pani Beata Kozak – koordynator Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, beneficjenta akcji Żonkilowych Pól Nadziei.
O dziele pomocy hospicjom, o idei niesienia pomocy nieuleczalnie chorym pięknie mówiła Pani Mariola Szymocha, pedagog Gimnazjum w Zawadach, społecznik z powołania, współpracująca ze Stowarzyszeniem Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.      
A później zabrzmiała muzyka.
Jako pierwsi wystąpili nasi milusińscy – przedszkolaki z Wąsosza Górnego. Z dziecięcym wdziękiem recytowali wierszyki, śpiewali piosenki, a na scenie zachowywali się jak profesjonaliści…
Nastrojowe ballady zaprezentowała Paulina Niezgoda, uczennica III klasy gimnazjum, uczestniczka wielu festiwali i przeglądów piosenki. I mimo, że jest w przededniu egzaminu gimnazjalnego, wystąpiła w koncercie, bo chętnie pomaga innym.
Na ludową nutę zagrał i zaśpiewał Zespół Śpiewaczy ,,Jutrzenka’’. Jego założycielką jest pani Teresa Żurawska, wieloletni pracownik Ośrodka Szkolenia SW w Kulach, animatorka życia kulturalnego gminy Popów. ,,Jutrzenka’’ ma w swoim dorobku artystycznym wiele występów na różnych scenach, na różnorakich festiwalach, w tym także z udziałem zespołów zagranicznych.
A później wystąpił gość specjalny – Magda Dłubak. Magda to uczennica liceum ogólnokształcącego, jej pasją jest śpiewanie, a na scenie występowała od najmłodszych lat. Magda jest uczestniczką programu telewizyjnego ,,Bitwa na Głosy’’, który emituje II Program Telewizji Polskiej. Do swojego zespołu wybrała Magdę nasza znakomita piosenkarka, Pani Edyta Górniak. By móc opublikować informację o występie Magdy w naszym Koncercie, musieliśmy uzyskać zgodę Telewizji Polskiej – właściciela praw do wizerunku młodej artystki. Stąd też niniejszy tekst mogliśmy zamieścić dopiero dziś.    
Po występie Magdy, owacyjnie przyjętym, na scenie pojawili się artyści z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku. Swój zespół przedstawiła Pani Barbara Marszał-Kościelniak, Dyrektor Ośrodka. Członkowie zespołu wprowadzili nas w klimat lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, śpiewając piosenki trzech Wielkich Dam polskiej piosenki: Anny Jantar, Ireny Jarockiej i Violetty Villas. Żywiołowy występ tancerek w cygańskich sukniach dopełnił dzieła. Aż trudno było uwierzyć, że ci artyści to amatorzy…
A na koniec rozbrzmiała muzyka Michaela Jacksona. Na scenie wystąpili członkowie Formacji Tanecznej Mag-M.A. z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku. Śpiew, taniec, ruch przypomniały nam Króla Muzyki Pop. Każdy utwór wykonany przez młodych artystów publiczność nagradzała burzą braw.
Słoneczny Koncert zakończył tą edycję Żonkilowych Pól Nadziei. W trakcie Festynu sprzedawano przypinki w kształcie żonkili, symbolizujących akcję wspierania hospicjów. Zebrane pieniądze przekazano na rzecz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, dla tych, którzy tej pomocy bardzo potrzebują. Następna edycja już niebawem. Jesienią znów będziemy sadzić cebulki żonkili, aby wiosną zaświeciło kolejne Żonkilowe Słońce…

Tekst: Grzegorz Walkiewicz
Foto: Krzysztof Lipka