Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

Akcja Służby Więziennej - „Oddaj osocze i krew”

5W dobie pandemii Służba Więzienna ruszyła na pomoc. Przyszedł czas na masowe oddawanie krwi i osocza.

W dobie pandemii Służba Więzienna także ruszyła na pomoc. Od kilku miesięcy szyte są środki ochrony osobistej w postaci maseczek i fartuchów. Teraz przyszedł czas na masowe oddawanie krwi i osocza. Szpitale apelują o oddawanie krwi i osocza przez ozdrowieńców z COVID-19. Służba Więzienna odpowiedziała na ten apel i zorganizowała akcję, która w tym roku przyjęła postać dzielenia się własną krwią i osoczem. Począwszy od 7 grudnia przez tydzień pracownicy i funkcjonariusze Służby Więziennej z całej Polski oddają osocze i krew. Akcję osobistym nadzorem objął Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś. W akcji weźmie udział 674 funkcjonariuszy, z których 298 odda krew, a 376 odda 240 l 640 ml osocza. W ten sposób można pomóc około 1500 osobom chorym na COVID-19 ratując im życie.

Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach włączył się do akcji „Oddaj osocze i krew”. Funkcjonariusze oddali krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Oddziale w Częstochowie. W dobie pandemii koronawirusa krew stała się towarem deficytowym. Wielu honorowych krwiodawców odkłada obecnie postanowienie o oddaniu krwi z na czasy po pandemii. Powodem tego jest najczęściej obawa o swoje zdrowie i życie ponieważ niektórzy krwiodawcy uważają, że w stacjach krwiodawstwa są zagrożeni zarażeniem. A braki w dostawach krwi narastają.

Funkcjonariusze Służby Więziennej często biorą udział w akcjach pomocowych. Celem dzisiejszej akcji jest zapewnienie dostępności krwi dla szpitali oraz promowanie przez Służbę Więzienną idei honorowego krwiodawstwa. Funkcjonariusze naszej formacji służą pomocą drugiemu człowiekowi, szerząc ideę dzielenia się cząstką siebie z potrzebującymi. Oddana bezinteresownie krew ratuje zdrowie i życie ludzi w całej Polsce. Pacjenci, którzy ją otrzymują i ich rodziny są wdzięczni za każdą jej kroplę. Propagowanie oddawania krwi potrzebującym oraz pozyskiwanie jak największej liczby nowych dawców krwi zasługuje na wyrazy uznania. Jest to tym bardziej cenna inicjatywa w czasach pandemii.

Trzeba zauważyć, że wśród funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej oraz kilkudziesięciotysięcznej grupy osadzonych poziom zakażeń jest bardzo niski. Wdrożono nadzwyczajne zasady bezpieczeństwa we wszystkich jednostkach penitencjarnych na terenie całego kraju, które są rygorystycznie przestrzegane. Wraz z inspektorami sanitarnymi przeanalizowano szeroki zakres rozwiązań, które mogą chronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa w zakładach karnych. Efektem tych analiz były kolejne decyzje wprowadzające różne środki bezpieczeństwa. Wszystkim wchodzącym na teren jednostek penitencjarnych mierzy się temperaturę, w uzgodnieniu z sędziami penitencjarnymi tymczasowo ograniczane są widzenia i praca osadzonych na zewnątrz zakładów karnych. Kilka razy dziennie dezynfekowane są miejsca często używane jak klamki czy poręcze. Funkcjonariusze pełniący służbę wyposażeni są w środki ochrony indywidualnej - maseczki, rękawiczki i przyłbice. Wszystkie jednostki penitencjarne zostały zaopatrzone w zapas wirusobójczych płynów dezynfekcyjnych, środków higienicznych i medycznych. Uruchomiono także specjalne izolatoria, do których przyjmowane są osoby pozbawione wolności, zakażone COVID-19 skąpoobjawowym, w dobrym stanie ogólnym, co do których lekarz zakaźnik nie stwierdził wskazań do leczenia w warunkach szpitalnych. Osoba taka przebywa w oddzielnym budynku, w całkowitej izolacji, gdzie ma kontakt wyłącznie z personelem medycznym.

Komendant COSSW ppłk Dariusz Małolepszy podkreślił, że osobom, które w tym trudnym czasie oddają krew i osocze należą się wyrazy podziękowania i szacunku za to, że cząstką siebie wsparli potrzebujących i po raz kolejny ruszyli z bezinteresowną pomocą dla innych ludzi.

1  2  3

4  6

tekst: mjr Paulina Ryś-Gonera
zdjęcia: mjr Artur Kasztelan, kpt. Robert Pindych