Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

Czworonożny gość w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach

czworonozny gosc w ossw w kulach 20111110 1585538403W dniu 9 listopada 2011 r. słuchacze odbywający szkolenie zawodowe na pierwszy stopień podoficerski SW w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach uczestniczyli w zajęciach z udziałem psa specjalnego.Do Ośrodka już drugi raz przyjechał Nylon – pies specjalny pełniący niegdyś służbę w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim. Swojego pupila przywiózł Pan Janusz Zimny – emerytowany funkcjonariusz Służby Więziennej, przewodnik psa specjalnego, przez wiele lat pełniący służbę w Dziale Ochrony w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim. Wraz z nim do Ośrodka przyjechali funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Czarnem: por. Adam Borysewicz – kierownik działu szkolenia przewodników i tresury psów służbowych oraz por. Marcin Kulig – instruktor i lekarz weterynarii tego działu.
Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Czarnem zaprezentowali wykład na temat sposobów wykorzystania psów w służbie więziennej. Omówili metody i sposoby przemycania i ukrywania przedmiotów niebezpiecznych i niedozwolonych, stosowane przez osadzonych. Szczególną uwagę zwrócili na rodzaje i sposoby przemycania narkotyków na teren jednostki. Omówili rolę psów specjalnych w wykrywaniu substancji niedozwolonych oraz możliwości wykorzystania psów służbowych i specjalnych w codziennej służbie. Przedstawili także rodzaje szkoleń dla przewodników i psów, zasady i sposoby tresury psów wykorzystywanych w służbie, zasady doboru psów do służby i zadania ich opiekunów – przewodników. Zaprezentowali także filmy instruktażowe dotyczące szkoleń i możliwości wykorzystania psów do realizacji różnorakich zadań.
Po części teoretycznej swoje umiejętności zaprezentował czworonożny gość. Nylon bezbłędnie wykrył paczki, w których ukryte były narkotyki. Po wykonanym zadaniu pies otrzymał od swego opiekuna nagrodę, która jest elementem tresury. Pokaz wykrywania narkotyków wzbudził zainteresowanie nie tylko słuchaczy, ale także funkcjonariuszy i pracowników zatrudnionych w Ośrodku Szkolenia. Dzięki takim zajęciom słuchacze zyskują nie tylko wiedzę teoretyczną, ale poznają praktyczną stronę zastosowania psów w naszej służbie.

Tekst: Paulina Ryś-Gonera
Foto: Krzysztof Lipka