Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

Z kroniki podróży do Francji – Szkolenie

z kroniki podrozy do francji 20111007 1435099438Kandydaci do Krajowej Szkoły Administracji Penitencjarnej (ENAP) przystępują do konkursu, ogłaszanego i przeprowadzanego przez Dyrekcję Generalną. W ramach konkursu kandydaci zdają egzamin wstępny. Składa się on z części pisemnej w formie testu, obejmującego sprawdzenie wiedzy ogólnej oraz testów sprawnościowych, rozmowy z psychologiem oraz rozmowy końcowej.
ENAP otrzymuje listę osób zakwalifikowanych do szkolenia. Podstawowe szkolenie dla słuchaczy pionu ochrony trwa osiem miesięcy. Szkolenie dla oficerów trwa rok, natomiast szkolenie dla kuratorów dwa lata. Program szkolenia obejmuje cztery główne tematy: prawo, resocjalizacja, bezpieczeństwo, zarządzanie. Zadaniem szkolenia jest przekazanie słuchaczom przede wszystkim wiedzy praktycznej, większość zajęć to ćwiczenia dotyczące zasad bezpieczeństwa i zachowania się w celi. Szkolenie kończy się komisyjnym egzaminem końcowym. Po zdanym egzaminie słuchacze kierowani są do jednostek podstawowych na roczny staż. Słuchacze, którzy zdają egzaminy z najlepszymi ocenami mają możliwość wybrania jednostki, pozostali kierowani są do jednostek, w których występują wakaty. Po roku stażu mianowani są na stanowiska lub, w przypadku stwierdzenia nieprzydatności do służby, zwalniani.
Organizacją szkolenia personelu więziennego w ENAP zajmuje się departament kształcenia ustawicznego. Departament liczy 20 pracowników. Szkolenie realizowane jest w formie szkolenia doskonalącego dla funkcjonariuszy różnych pionów służby oraz szkolenie dla funkcjonariuszy, którzy z urzędu lub na własną prośbę zmieniają dotychczasowy pion służby. W ramach tego szkolenia realizowane jest m.in. szkolenie dla funkcjonariuszy wchodzących w skład grup konwojowych. Od tego roku francuska administracja penitencjarna realizuje wszystkie konwoje skazanych, w tym konwoje policyjne, stąd konieczność realizowania takich szkoleń. Kurs trwa dwa tygodnie, zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.
Wszystkie rodzaje kursów realizowanych w ENAP umieszczane są w harmonogramie szkoleń. Pisemne wnioski dotyczące zakwalifikowania na wszystkie szkolenia w ramach kształcenia ustawicznego, zgłaszają zainteresowani funkcjonariusze. Opiniują je dyrektorzy jednostek, którzy określają zasadność i potrzebę skierowania funkcjonariusza na szkolenie. W ciągu roku wnioski zgłasza ok. 8,5 tys. funkcjonariuszy, natomiast zostaje zakwalifikowanych na szkolenia ok. 3,5 tys. kandydatów. Organizacją szkolenia na szczeblu jednostek podstawowych zajmują się odpowiedni instruktorzy, którzy obejmują swoją działalnością kilka zakładów karnych i aresztów. Instruktorzy ci odbywają odpowiednie szkolenia w ENAP.
Oprócz tych szkoleń, departament organizuje kursy przygotowujące do egzaminów do Krajowej Szkoły Administracji Penitencjarnej dla osób z rodzin zaniedbanych i niezamożnych oraz szkolenia dla audytorów – inżynierów jakości, którzy sprawdzają, czy więzienia spełniają warunki i wymogi europejskich norm. Jeśli tak, więzienie otrzymuje stosowny certyfikat.
Jak wynika z powyższego, nie tylko polscy funkcjonariusze stale się szkolą i podnoszą swoje kwalifikacje, ale francuscy także...

Tekst: Grzegorz Walkiewicz
Foto: Marek Ślęzak