Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

X Międzynarodowe Seminarium im. Romka Smoka

grupowe1W dniach 5 – 8 listopada 2019 roku Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej po raz dziesiąty stał się areną zmagań w ramach Międzynarodowego Seminarium Technik Interwencyjnych i Samoobrony im. Romka Smoka.

Seminarium przyjęło imię Romka Smoka dla uczczenia jego pamięci. Romek Smok był wychowawcą w Zakładzie Karnym w Herbach, pasjonatem wschodnich sztuk walki i instruktorem samoobrony. W 2008 roku Romek przegrał swoją walkę z nieuleczalną chorobą. W tym czasie trwało już pierwsze seminarium poświęcone technikom interwencji i samoobronie, które odbywało się w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach. Wszyscy uczestnicy ówczesnego seminarium zdecydowali, że następne będą nazwane imieniem Romka Smoka. Jak co roku, w Kulach zjawili się zarówno przyjaciele Romka, jak i młodzi adepci sztuk walki, znający Romka Smoka jedynie z opowieści starszych kolegów. W seminarium uczestniczyli: wykładowcy ze Szkoły Policji w Katowicach, przedstawiciel Komendy Wojewodzkiej Policji w Katowicach, funkcjonariusze Straży Granicznej z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu, żołnierze z Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz z Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic, żołnierze z 18. Bielskiego Bataliony Powietrzno-Desantowego, przedstawiciele Agencji Doradztwa QLMS, przedstawiciel WSKiP w Warszawie. Służbę Więzienną reprezentowali funkcjonariusze z GISW z Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej. Obecni byli także mjr w st. spocz. Krzysztof Radziejowski, kpt. Marcin Kaptacz oraz por. w st. spocz. Zbigniew Szkopiak, którzy pełnili służbę w charakterze wykładowców w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach. Gospodarzy reprezentowali wykładowcy samoobrony i technik interwencji: ppor. Mikołaj Cierpioł, st. chor. Grzegorz Kasprzykowski oraz sierż. Marcin Kryń z OSSW w Kulach, a także por. Piotr Golaszewski i Jakub Marchlewicz z Oddziału Zamiejscowego w Sulejowie.
Podczas Seminarium odbyły się zajęcia z zakresu obezwładniania osób agresywnych i inne elementy samoobrony. Przeprowadzone zostały także zajęcia z Aero Kick Boxingu. Odbyły się także zajęcia z zakresu Ratownictwa Taktycznego, czyli udzielania pierwszej pomocy w warunkach bojowych. Negocjator prezentował jak należy rozmawiać i postępować w sytuacjach zakładniczych, jakie mogą spotkać funkcjonariuszy w codziennej służbie. Na strzelnicy przeprowadzono pokaz strzelectwa bojowego oraz zaprezentowano posługiwanie się bronią palną w sytuacji konwoju pieszego.
Komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach ppłk Dariusz Małolepszy wręczył uczestnikom Seminarium certyfikaty i podziękował za aktywny udział i zaangażowanie na rzecz doskonalenia umiejętności z zakresu samoobrony i technik interwencji.

  
                                   tekst: kpt. Paulina Ryś-Gonera
zdjęcia: kpt. Bogdan Błachowicz, ppor. Mikołaj Cierpioł

otwarcie seminarium 1  3a  aerokick boxing

parter 1  ratownictwo 21

Negocjacje ćwiczenia