Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

Pamięć o Romku Smoku

pamiec o romku smoku 12 20110415 148947603115 kwietnia 2011 r. w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach zakończyło się III Międzynarodowe Seminarium Technik Interwencyjnych i Samoobrony im. Romka Smoka.
W trakcie dwóch dni wiele się działo. Funkcjonariusze - instruktorzy SW prezentowali nowe techniki. Mistrz Mirosław Kuświk dał efektowny pokaz sposobów obezwładniania napastnika. Nasi przyjaciele z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie przygotowali program dotyczący wykorzystania pałki teleskopowej. Z kolei przyjaciele ze Szkoły Policji w Katowicach zaprezentowali sposoby wykorzystania paralizatora.
Przedstawili także nietypowy program, którego są autorami. Przy dźwiękach rytmicznej muzyki, wszyscy uczestnicy wykonywali podstawowe ćwiczenia zaczerpnięte z kickboxingu. Oj, pot lał się strumieniami i tchu brakowało! Swój udział mieli także instruktorzy z Krajowej Szkoły Administracji Penitencjarnej w Agen, w Republice Francuskiej. Zaprezentowali swoje techniki interwencji, materiały szkoleniowe, przedstawili zasady szkoleń francuskich więzienników. Inicjator Seminarium, Krzysztof Radziejowski wraz z instruktorami aikido, przygotował pokaz tej sztuki walki. W trakcie pokazu sam także prezentował swoje umiejętności.
Wiele emocji wywołały zawody paintballowe. Każdy z uczestników, w masce przeciwgazowej, musiał pokonać tor przeszkód. Rozpoczynał od dwudziestu ,,pompek’’, a następnie, co kilkadziesiąt metrów, musiał wykonać pięć strzelań do tarczy, a za każdy niecelny strzał otrzymywał punkty karne. Tuż przed metą sił już brakowało… W sportowej rywalizacji zwyciężył Marcin Kaptacz z Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, drugie miejsce zajął Sebastian Nowicki z OISW w Koszalinie, trzecie miejsce wywalczył Michał Bednorz z OISW w Opolu. Zwycięzcy otrzymali puchary, ufundowane przez Wójta Gminy Popów.
Po dwóch dniach intensywnych zajęć, ćwiczeń, rywalizacji sportowej, nadszedł czas pożegnania. Formułę zamykającą Seminarium wypowiedział syn Romka, Mateusz Smok. Nie mógł uczestniczyć w uroczystości otwarcia, jak w ubiegłym roku, ponieważ zdawał egzaminy gimnazjalne. Od Ojca czerpał wzorce i sam także uprawia wschodnie sztuki walki, kontynuując jego pasję. Nim jednak zakończył Seminarium, wszyscy obejrzeli film o Romku. I choć większość uczestników oglądała film po raz kolejny, u niejednego pojawiły się łzy, że Romka nie ma już wśród nas…
Zamykając Seminarium, Mateusz podziękował za gesty pamięci, bo dzięki tym gestom pamięć o Romku będzie trwać…
III Międzynarodowe Seminarium Technik Interwencyjnych i Samoobrony im. Romka Smoka przeszło do historii.

Tekst: Grzegorz Walkiewicz
Foto: Krzysztof Lipka