Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

Wakacje OSSW w Kulach

wakacje w ossw30 lipca słuchacze po zakończeniu szkoły podoficerskiej opuścili OSSW w Kulach, wykładowcy udali się na zasłużone urlopy, nastał czas wakacji. Ale to nie oznacza, że życie w Ośrodku Szkolenia zamarło. Wręcz odwrotnie, Ośrodek tętni życiem i to dosłownie. Zewsząd słychać odgłosy stukania, pukania, wiercenia – dla konserwatorów i służby kwatermistrzowskiej to czas remontów, odnawiania sal dydaktycznych, pokoi mieszkalnych słuchaczy, usprawniania i poprawiania obiektów Ośrodka.


Ale wśród tych hałasów słychać także radosną wrzawę dzieci, widać wczasowiczów powoli i dostojnie przechadzających się alejkami. To młodość miesza się z przeszłością. Pomimo zmiany charakteru i przeznaczenia Kul, są tacy, którzy z sentymentem i ochotą wracają tutaj, by odpocząć od trosk dnia codziennego. Emerytowani funkcjonariusze, członkowie ich rodzin, stali kiedyś bywalcy ośrodka wczasowego w Kulach, korzystają z możliwości powspominania dawnych czasów, spotkania się z byłymi kolegami ze służby. I nie przeszkadza im odgłos remontów, ze spokojem znoszą wszelkie niedogodności, byle tylko znów móc tutaj trochę pobyć, porównać, co się w Kulach od ostatniego razu zmieniło. I popatrzeć, być może, na swoich następców. Albowiem w OSSW w Kulach trwa właśnie obóz dla dzieci funkcjonariuszy, organizowany przez Zarząd Terenowy NSZZFiPW w Ostrowie Wielkopolskim. W ubiegłym roku po raz pierwszy, płk Mirosław Kuświk z Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, zaproponował zorganizowanie w Kulach obozu sportowo-wypoczynkowego dla dzieci oraz funkcjonariuszy służb mundurowych, głównie funkcjonariuszy Służby Więziennej. A ponieważ pomysłodawcą  i kierownikiem obozu jest sam Mistrz Kuświk, nietrudno się domyśleć, iż obóz zorganizowany jest perfekcyjnie. Wypoczynek łączy się z nauką umiejętności z zakresu walki wręcz.

Funkcjonariusze wymieniają doświadczenia dotyczące najnowszych metod szkoleniowych w dziedzinie samoobrony, a także doskonalą techniki działania w sytuacjach kryzysowych. Są one szczególnie przydatne członkom Grup Interwencyjnych.

Dzieci uczą się podstaw samoobrony, ale i uczą się od dorosłych szacunku do innych. To naczelna idea filozofii, którą prezentuje Hanshi Philippe Floch - były oficer i szkoleniowiec Żandarmerii Francuskiej, prowadzący wraz z Hanshi Mirosławem Kuświkiem zajęcia szkoleniowe.

Wszystkim uczestnikom wakacji w Kulach, młodszym i starszym, życzymy wielu wrażeń, odpoczynku i miłych wspomnień!


tekst:  Grzegorz Walkiewicz
foto: Mirosław Kuświk