Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

150 Rocznica Powstania Styczniowego

150 rocznica powstania styczniowego 20130429 107383277223 kwietnia 1863 r., trzy miesiące po wybuchu Powstania Styczniowego, oddział powstańców kierowany przez majora Aleksandra Lütticha, stoczył pod Wąsoszem bitwę z wojskami carskimi. Bitwa pod Wąsoszem była jedną z ponad siedemdziesięciu potyczek powstańczych, a zarazem jedną z większych na Ziemi Częstochowskiej. Po dwóch godzinach walki, wobec przeważających sił nieprzyjaciela, Aleksander Lüttich wycofał swój oddział. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, a powstańcy przemieścili się na bezpieczne pozycje.
27 kwietnia 1863 r. osiemnastu poległych w bitwie powstańców zostało pochowanych na terenie starego cmentarza w Wąsoszu, we wspólnej mogile, nad którą ustawiono dwa wysokie, drewniane krzyże.
W 1938 r. z inicjatywy proboszcza wąsoskiej parafii, powstał Komitet Budowy Pomnika Powstańców w Wąsoszu. Była to pierwsza w Polsce inicjatywa uczczenia pamięci bohaterów tego zrywu niepodległościowego. Zebrane fundusze pozwoliły w krótkim czasie na wybudowanie mauzoleum powstańczego, którego odsłonięcie nastąpiło 15 sierpnia 1938 r.
Pomnik nie przetrwał jednakże hitlerowskiej nawałnicy. Wiosną 1940 r. żandarmi z Wąsosza wysadzili obelisk w powietrze. W setną rocznicę Powstania Styczniowego uporządkowano powstańczą mogiłę. W miejscu poprzedniego mauzoleum ustawiono prostokątny cokół, na którym znajduje się napis ,,Gloria Victis’’ (Chwała Zwyciężonym). Na cokole umieszczono postać młodego powstańca siedzącego na ziemi i zasłaniającego się przed śmiertelnym ciosem wroga oraz dwie tablice z nazwiskami rozpoznanych, poległych powstańców. W 1995 r. przy pomniku wzniesiono obelisk ,,Krzyż Katyński’’, w który wmurowano urnę z prochami z grobów polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.
Dla mieszkańców i władz Gminy Popów, Pomnik Powstańców Styczniowych jest miejscem patriotycznych manifestacji przypominających ważne wydarzenia z naszej historii.
Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2013 ogłoszony został Rokiem Powstania Styczniowego. Dla uczczenia 150 rocznicy Bitwy pod Wąsoszem, 28 kwietnia br. w Wąsoszu odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. A że Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach znajduje się na terenie Gminy Popów i jest stałym uczestnikiem życia lokalnej społeczności, to i w obchodach rocznicowych miał swój udział.
Uroczystości rocznicowe Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Uczestniczył w nich Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pan Stanisław Chmielewski, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski, Zastępca Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach ppłk Ryszard Szczepanik,  Zastępca Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu mjr Krzysztof Stachera, Dyrektor Zakładu Karnego w Herbach mjr Jan Skawiańczyk, Dyrektor Aresztu Śledczego w Częstochowie kpt. Łukasz Górny.
W uroczystości uczestniczył Poseł na Sejm Pan Szymon Giżyński, przedstawiciele władz Województwa Śląskiego, gospodarze  Powiatu Kłobuckiego i Gminy Popów, przedstawiciele władz okolicznych powiatów i gmin, Kompania Honorowa Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, delegacje Wojska, Policji, Straży Pożarnej, środowisk kombatanckich, uczelni, szkół oraz innych instytucji i organizacji.
Uroczystości patriotyczno-religijne rozpoczęła uroczysta Msza św. w Sanktuarium Maryjno-Pasyjnym w Wąsoszu, w intencji Poległych w Bitwie pod Wąsoszem, którą celebrował ks. Infułat dr Ireneusz Skubiś. Po uroczystym nabożeństwie, uczestnicy uroczystości, na czele z Kompanią Honorową i pocztami sztandarowymi, przemaszerowali pod Pomnik Powstańców Styczniowych. Po odebraniu meldunku i przeglądzie pododdziałów, przy dźwiękach Hymnu Państwowego podniesiono Flagę Państwową. Gospodarz uroczystości, Wójt Gminy Popów Bolesław Świtała przywitał zgromadzonych, a wśród nich Pana Tomasza Węgierka – potomka Pawła Fikiera, powstańca, który poległ pod Wąsoszem i pochowany został we wspólnej mogile powstańczej na wąsoskim cmentarzu. Godnym odnotowania jest, że Pan Tomasz jest emerytowanym funkcjonariuszem Zakładu Karnego w Herbach.  
Następnie dr Piotr Witkowski wygłosił referat na temat Bitwy pod Wąsoszem i Powstania Styczniowego. Odczytano list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do uczestników uroczystości, a także list Wojewody Śląskiego. Oficer prowadzący odczytał Apel Poległych, a po nim rozległa się Salwa Honorowa dla uczczenia 150 rocznicy Bitwy pod Wąsoszem.
Na zakończenie uroczystości, pod pomnikiem Gloria Victis złożono wiązanki kwiatów i wieńce. W imieniu Służby Więziennej wiązankę złożył Minister Stanisław Chmielewski w asyście Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Włodarskiego i Komendanta Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach mjr. Jerzego Cyrulika.
Po zakończeniu uroczystości, wszyscy uczestnicy obejrzeli inscenizację nawiązującą do wydarzeń z okresu Powstania Styczniowego, przygotowaną przez grupy rekonstrukcyjne. Inscenizację uzupełniła wystawa współczesnego sprzętu zaprezentowana przez wojsko i policję. Swoje stoisko przygotował także Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach.
Pochylmy się nisko nad naszą historią, pamiętajmy o powstańcach, którzy dla Ojczyzny oddali swe życie. Oddajmy hołd bohaterom tamtych dni. Oni walczyli o Wolną i Niepodległą, dla Niej złożyli najwyższą ofiarę…

tekst: Grzegorz Walkiewicz
materiały historyczne:
Anna Kijak: ,,WĄSOSZ jego dzieje
i mieszkańcy na przestrzeni wieków’’
foto: Krzysztof Lipka