Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

Święto Służby Więziennej w Sulejowie

wito suby wiziennej w sulejowie 20130220 108899238718 lutego 2013 r. w Ośrodku Zamiejscowym w Sulejowie, po raz pierwszy w nowej strukturze, obchodzono Święto Służby Więziennej. Witając sulejowską kadrę, Komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach mjr Jerzy Cyrulik, przypomniał początki odrodzonej Służby Więziennej i znaczenie daty 8 lutego 1919 r. Funkcjonariuszom i pracownikom życzył zrealizowania planów zawodowych i osobistych. Wręczył także wyróżnienia dwóm funkcjonariuszom Oddziału Zamiejscowego w Sulejowie. St. chor. Paweł Adamczyk uhonorowany został Medalem Srebrnym Za Długoletnią Służbę, natomiast st. sierż. Przemysław Mijas otrzymał brązową odznakę ,,Za zasługi w pracy penitencjarnej’’.
Wszyscy funkcjonariusze i pracownicy Oddziału Zamiejscowego w Sulejowie otrzymali także pamiątkowe medale z okazji pięciolecia Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach.Podziękowania za pracę i służbę złożył także zastępca komendanta Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach kpt. Grzegorz Gdula, który kieruje Oddziałem Zamiejscowym w Sulejowie. Przypomniał jednocześnie, że w bieżącym roku sulejowska Służba Więzienna obchodzi swoje pięćdziesięciolecie. Albowiem  8 marca 1963 roku Naczelnik Centralnego Więzienia w Łodzi zawarł z Nadleśnictwem Łęczno z siedzibą w Łęcznie (obecnie gmina Sulejów) umowę na dzierżawę 1 ha powierzchni leśnej w Sulejowie. Powierzchnia ta miała być wykorzystana przez Służbę Więzienną do wybudowania ośrodka kampingowo-wypoczynkowego dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.
Przez prawie 4 lata na tym terenie powstało kilkanaście drewnianych domków. W latach 1966 – 1969 do Ośrodka Wczasowego Służby Więziennej w Sulejowie doprowadzono wodę i energię elektryczną. Wybudowano kanalizację, pomieszczenia sanitarne oraz kuchnię ze stołówką. Przebudowano domki na murowane oraz wybudowano nowe.
1 kwietnia 1968 roku wydzierżawiono dodatkowe 2,2 ha terenu leśnego. Rozbudowano ośrodek o kolejne budynki rekreacyjno-gospodarcze oraz mieszkalne.
30 października 1974 roku wydzierżawiono następne 1,78 ha działki w celu zorganizowania obiektów sportowo rekreacyjnych. Powstał budynek kawiarni ze świetlicą oraz budynek hotelowy.
W takim kształcie OW SW w Sulejowie funkcjonował do 1989 roku, kiedy to został przekształcony w Ośrodek Kolonijno-Wczasowy Służby Więziennej w Sulejowie.
1 grudnia 1998 roku nastąpiło kolejne przekształcenie OKW SW w Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Sulejowie, który poza sezonem letnim organizował kursy, szkolenia, warsztaty i treningi dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.
1 czerwca 2012 roku ODK SW w Sulejowie stał się Oddziałem Zamiejscowym Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach. Odbywają w nim kursy przygotowawcze funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej, organizowane są także różne formy doskonalenia zawodowego.
Sulejowskim więziennikom gratulujemy jubileuszu i życzymy sukcesów w codziennej służbie pracy!

tekst: Grzegorz Walkiewicz
źródła historyczne: Grzegorz Gdula
foto: Krzysztof Lipka