1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie
W dniu 1 sierpnia 2022 r. obchodzimy 78. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie trwało do 3 października 1944 r. Było ono wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza” i połączone było z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Powstanie Warszawskie to największa operacja militarna Armii Krajowej. Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Była to największa bitwa, stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.
Dowódcami powstania byli generałowie Tadeusz Bór-Komorowski, Antoni Chruściel, Tadeusz Pełczyński i Leopold Okulicki.
W Powstaniu Warszawskim życie straciło ok. 10 tys. żołnierzy, ok. 150–200 tys. zabitych wśród ludności cywilnej. Ponadto ok. 6 tys. żołnierzy uznano za zaginionych, ok. 20 tys. z nich zostało rannych, a ok. 15 tys. wziętych do niewoli. Szacuje się, że ok. 600–650 tys. cywilów zostało wypędzonych z Warszawy i okolic (z czego ok. 150 tys. wywieziono na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych).
Powstanie warszawskie, mimo że poniosło klęskę, uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.
Tekst: mjr Paulina Ryś-Gonera
Zdjęcie: http://www.przeworsk.net.pl/asp/pl_start.asptyp=13&sub=139&menu=49&dzialy=49&akcja=artykul&artykul=2231