Kule 2
42-110 Popów

Tel.: 34 310 40 36
Fax: 34 310 36 53

Wspominali Romka Smoka...

W dniach 17 – 20 października br. w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach odbyło się VIII Międzynarodowe Seminarium Technik Interwencyjnych i Samoobrony im. Romka Smoka.
Podczas ceremonii otwarcia, Komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach ppłk Jerzy Cyrulik przypomniał postać Romka Smoka, którego imię nosi kulowskie seminarium. Wychowawca z zakładu karnego w Herbach, pasjonat wschodnich sztuk walki, instruktor samoobrony, który przegrał swoją walkę z nieuleczalną chorobą w trakcie pierwszego seminarium w Kulach w 2008 r. Wszyscy uczestnicy ówczesnego seminarium zdecydowali, że następne będą nazwane Jego imieniem.


Jak co roku, w Kulach zjawili się przyjaciele Romka, którzy z Nim pracowali, ale także młodzi adepci sztuk walki, znający Romka jedynie z opowieści starszych kolegów. Oprócz funkcjonariuszy Służby Więziennej, w seminarium uczestniczyli funkcjonariusze Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i Jednostki Wojskowej AGAT.
Nie zabrakło oczywiście mjr. w st. spoczynku Krzysztofa Radziejowskiego, emerytowanego wykładowcy samoobrony OSSW w Kulach. To Krzysztof był pomysłodawcą i inicjatorem seminarium, przyjacielem Romka Smoka. Tradycyjnie, jak  w latach poprzednich, do Kul przybyli także przedstawiciele francuskiej administracji penitencjarnej.
Spośród funkcjonariuszy Służby Więziennej najliczniejsze grono tworzyli członkowie Grup Interwencyjnych działających przy Okręgowych Inspektoratach Służby Więziennej.
Uczestnicy seminarium realizowali zajęcia na macie, w ,,gumowym miasteczku’’, w terenie. Prezentowali przygotowane przez siebie techniki interwencji, techniki obezwładniające napastnika, sposoby obrony w różnych sytuacja zagrożenia. Funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zaprezentowali meandry trudnej sztuki negocjacji, a wykładowcy ze Szkoły Policji w Katowicach przedstawili swój autorski program, w którym, przy dźwiękach rytmicznej muzyki, wykonywali podstawowe ćwiczenia zaczerpnięte z kickboxingu. Więziennicy z Francji przedstawili techniki interwencyjne stosowane w ich służbie. Francuscy goście nie ukrywali, że doświadczenia uzyskane w Kulach z pożytkiem wykorzystają w szkoleniu więzienników w swoim kraju.   
Podczas Seminarium odbył się pokaz sprzętu medycznego wykorzystywanego w ratownictwie taktycznym, przygotowany przez firmę BoxMet Medical. Przedstawiciel firmy TARMAX prezentował obuwie taktyczne BATES, a firma Vicman - wyposażenie i sprzęt taktyczny.   
Zgodnie z tradycją, podczas uroczystości  zakończenia, uczestnicy seminarium obejrzeli film o Romku. W kompletnej ciszy i skupieniu oglądali go ci, którzy Go nie znali, i ci, którzy z Nim współpracowali. A uśmiech Romka z fotografii sprawił, że wszyscy czuli jego obecność…
Kulowskie seminarium, kameralne w swoim charakterze sprawia, że spotykają się tu pasjonaci sztuk walki, specjaliści w swojej dziedzinie. Chłonni nowych doświadczeń, poszukujący nowych rozwiązań, podobnie jak czynił to Romek.    
Bo wspomnienia o Romku Smoku, w październikowe dni zawsze w Kulach ożywają…

                                                               Tekst: Grzegorz Walkiewicz
                                                               Foto: Krzysztof Lipka